Početna strana > Hronika > Preminuo bivši ministar spoljnih poslova Grčke Teodoros Pangalos
Hronika

Preminuo bivši ministar spoljnih poslova Grčke Teodoros Pangalos

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 01. jun 2023.

 Preminuo je Teodoros Pangalos (84), bivši grčki ministar spoljnih poslova, poznat po otvorenosti i direktnosti nesvojstvenoj diplomatama i po tome što je u vreme njegovog mandata Grčka 1999. godine pretrpela jedan od svojih najvećih spoljnopolitičkih debakala.

Pangalosova porodica je na Tviteru objavila da je umro u sredu „u miru, kod kuće, okružen porodicom i bliskim saradnicima“.

Kancelarija privremenog premijera Joanisa Sarmasa izrazila je saučešće, kao i drugi vodeći grčki političari. Saopštenje Sarmasove kancelarije pohvalilo je „dinamičnog i odlučnog“ bivšeg ministra koji se istakao „oštrim i suštinskim intelektom“.

Rođen 17. avgusta 1938. godine, Pangalos je bio unuk bivšeg grčkog vojnog diktatora. Studirao je pravo u Atini i ekonomiju u Parizu, bio je uključen u levičarsku politiku i aktivno se suprotstavljao vojnoj hunti koja je Grčkom vladala 1967-1974. godine.

Postao je visoki funkcioner u Socijalističkoj partiji Pasok koju je osnovao Andreas Papandreu, koja je dominirala političkom scenom tokom većeg dela 1980-ih i 1990-ih, ali je nasledila finansijsku krizu 2009. godine i postepeno se urušila, zajedno s javnim finansijama.

U ranim fazama te krize, usred dubokog smanjenja prihoda, rastuće nezaposlenosti i gnevnih protesta građana i stranaka protiv mera štednje, Pangalos je izgovorio rečenicu po kojoj će ga možda najviše pamtiti, a zbog koje je bio naširoko vređan.

„Odgovor na sramotu s kojom se političari u našoj zemlji suočavaju pred ljudima koji pitaju: ‘Kako ste protraćili novac?’ je sledeći: ‘Dali smo vam poslove u javnom sektoru. Svi smo jeli iz istog korita’ „, rekao je Pangalos u Skupštini Grčke 2010.

„Sve je to bilo u okviru odnosa političkog klijentelizma, korupcije, mita i ponižavanja samog smisla politike“, dodao je tada on.

U to vreme bio je zamenik premijera u socijalističkoj vladi Jorgosa Papandreua – Andreasovog sina, i ta njegova izjava je osuđena kao cinična, nepravedna i bezosećajna. Istovremeno, njegovi branioci su tvrdili da je ponudio oštar, ali uglavnom tačan epitaf za tri decenije grčke politike u kojoj je imao značajnu ulogu.

Pangalos je napisao knjigu pod naslovom „Svi smo jeli iz korita“, ali od 2012. nikada više nije obavljao javnu funkciju.

Imao je dugu istoriju nečuvenih primedbi, pošto je uspeo, kao ministar spoljnih poslova 1990-ih, da uvredi Nemačku za koju je rekao da je „div s mozgom patuljka“, i Tursku, jer je Turke nazvao „lopovima i silovateljima“.

Nekoliko dana pošto je Pangalos postao ministar spoljnih poslova u januaru 1996. godine, Grčka i Turska su došle na ivicu rata oko dva nenaseljena ostrva u istočnom Egejskom moru, poznata kao Imija u Grčkoj i Kardak u Turskoj. Turski komandosi su zauzeli jedno od njih dok su se Ratne mornarice dve zemlje okupljalejedna spram druge, ali stanje se smirilo celonočnim pregovorima, završenim sporazumom uz posredovanje SAD.

Veća sramota nastala je 1999. godine, kada je najtraženiji begunac iz susedne Turske Abdulah Odžalan, šef secesionističke Radničke partije Kurdistana (PKK), prokrijumčaren iz Turske u Grčku bez znanja njene Vlade, a uz pomoć jednog grčkog obaveštajca koji je delovao s malom grupom istomišljenika. Grčko ministarstvo spoljnih poslova je, da bi se otarasilo „vrućeg krompira“, Odžalana tiho izvela iz zemlje i posle krivudave putanje aviona ka severu, zapadu i jugu, sakrila ga u Ambasadi Grčke u Keniji, obećavši da će mu naći sigurno pribežište. Odžalan je međutim na kraju predat kenijskim vlastima i završio je u avionu za Tursku gde ga je čekalo suđenje na kojem je kažnjen doživotnim zatvorom.

Pored Ministarstva spoljnih poslova, Pangalos je bio na nizu državnih funkcija, uključujući portfelj kulture, pod Andreasom Papandreuom i u drugim vladama Pasoka.

Doskorašnji premijer desnog centra Kirijakos Micotakis, za koga se očekuje da pobedi na opštim izborima 25. juna, pohvalio je Pangalosa u sredu, iako je iz suprotnog političkog tabora, zbog „inteligencije, kosmpolitizma, humora i hrabrosti“ i takođe pohvalio njegovu posvećenost mestu Grčke u Evropskoj uniji kao i njegov doprinos pristupanju Kipra EU.

Pangalos je imao petoro dece. Sahrana još nije najavljena.

(Beta-AP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner